סרגל עליון

רפליקה

רפליקה היא תהליך ארוך ששייך לתחום ההעתקה מעיצובי פסיפס קיימים. בתי כנסת רבים, לדוגמא, בארץ ובעולם מתחילים לשלב על קירותיהם תעתיקים של פסיפסים מקוריים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות שונות. באילון מוזאיקה ניתן לראות כי המסורת בעיצובי הפסיפסים העתיקים יכולה גם להשתלב לצד אמנות מודרנית בטכניקות מקצועיות וחדישות.

רפליקה - ארון הקודש_בית אלפאלמה דווקא רפליקה בפסיפס?

עבודות פסיפס בעת העתיקה היוו סמל של הוד והדר. פסיפסים היו נפוצים בעיקר במוסדות דת ובתיהם של עשירי העיר, כך שהפכו לסמל של עושר, מסורת וטעם טוב. אין מי מאתנו שלא רוצה להוסיף לביתו או משרדו יצירת אומנות בעלת מוטיבים ששרדו אלפי שנים. המחשבה מאחורי יצירת רפליקות פסיפס היא שאיבת השראה מהעבר ויישומה בהווה. אז למה לא לעשות בדיוק את זה?

הוספת רפליקה מוסיפה פאר לכל חלל בו היא תמצא. דוגמאות שונות ואלמנטים כמו ירושלים וחומותיה, שבעת המינים, ולמעשה כל דוגמא נוספת שיכולה לעלות על הדעת, יכולה גם למצוא את דרכה אליכם. הפסיפס הוא מלאכת יד המתבצעת על ידי אמנים מנוסים מהתחום, כך שתוכלו להיות בטוחים כי כל אבן ואבן ביצירה החדשה שלכם נחתכת ומשובצת בצורה מושלמת על מנת ליצור את הרפליקה המבוקשת על ידכם.

את היצירה ניתן להתאים כמעט לכל מקום, תקרה, קיר ואף רצפה. ההתקנה יכולה להתבצע במהרה כך שלא יקרה מצב בו ימים ארוכים מתבזבזים ומפריעים לפעילות היום יומית שלכם. זכרו כי התחזוקה היא מינימלית עד אפסית. שהרי הרפליקה למעשה הופכת להיות כחלק מהמבנה.

כולם יכולים!

רפליקות של יצירות פסיפס לא שמורות אך ורק לאומני המוזאיקה, אנשים רבים החלו לעסוק בתחום בצורה פרטית, כך גם בית ספר רבים שפתחו חוגים בנושא. שם תלמידים שונים יכולים להגיע וליצור בחוויה משותפת את הרפליקה מצילומים של מוזאיקות עתיקות. חשוב לזכור כי עבודות האלו מתבצעות תחת הדרכה צמודה ופיקוח של בעלי מקצוע העוסקים בתחום זה זמן רב ויודעים לכוון את התלמידים בצורה מנוסה.