סרגל עליון

פסיפס יהודי

פסיפס יהודי הופיע בבתי כנסת עתיקים, עוד מתקופת המשנה והתלמוד. בישראל ישנם מאות רצפות פסיפס עתיקות, דבר ההופך אותה למעצמת פסיפסים. יצירות אלו נטו לכלול סמלים יהודיים שונים כמו ארון הקודש, אריות ויונים, המנורה, משפטים שונים בארמית ואפילו שיחזור ציורי של תיאור מאורעות מהתנ"ך כמו עקידת יצחק לדוגמא. באילון מוזאיקה תוכלו למצוא סוגי רפליקות שונים של פסיפס יהודי, המיוצרות בקפידה ואחריות על מנת לקבל את התוצאה המדויקת והאיכותית ביותר.

פסיפס יהודידוגמאות של פסיפס יהודי בארץ

ארץ ישראל זרועה בעבודות פסיפס יהודי לאורכה ורוחבה ועל כן ניתן למצוא רצפה או קיר העשויים אבנים קטנות שמסודרות בדוגמאות גיאומטריות ומספרות סיפור. להלן שתי דוגמאות:

  • פסיפס המנורה והאריות מבית הכנסת העתיק במעון– פסיפס זה נמצא בנגב המערבי ונחשב לאחד המעוטרים והיפים ביותר שנמצאו בארץ. ריצפת פסיפס מרהיבה זו הייתה שייכת לבית כנסת של הקהילה היהודית מהתקופה הביזנטית. הפסיפס הורכב משילוב של חתיכות אבו וזכוכית בצבעים וגדלים שונים ובו ניתר לראות מנורה הניצבת על שלוש רגלי אריות, כשלצידה ניתן לראות אריות המביטים על המנורה, סמלי יהדות מובהקים.
  • פסיפס ארון הקודש מבית הכנסת העתיק בית אלפאפסיפס זה שימש כעדות לנוכחות אוכלוסייה יהודית באזור בית שאן במשך מאות שנים לאחר חורבן בית שני. בפסיפס זה מוצג ארון הקודש מבעד לפרוכת פתוחה לשני הצדדים. בפסיפס זה ניתן למצוא כמות עצומה של אלמנטים יהודיים, כמו גם האריות שמוצבים משני צדדיו של ארון הקודש ושומרים עליו לצד המנורות הדולקות ותשמישי הקדושה המסורתיים.

עדות היסטורית

עבודות פסיפס הן תיעוד של האוכלוסייה שחיה כאן לפנינו. שהרי הפסיפס זוהי אמנות אשר אנשים הכניסו לבתי הכנסת ובתיהם הפרטיים למטרות אסתטיקה ועיצוב. כך שהפסיפס מספר סיפור אודות אותם אנשים, חייהם והעקרונות על פיהם חיו. מבחינה ארכיאולוגית, מציאת פסיפס יהודי מצביעה על נוכחות של אוכלוסיות יהודיות באותם האזורים, דבר היכול לעזור לאבחן את פיזור האוכלוסיות במרחב לאורך זמן.