סרגל עליון

פסיפס – אז והיום

פסיפס היא למעשה אמנות של חיבור פיסות אבן בצבעים וגדלים שונים לכדי יצירת תמונה מושלמת. הציור המתקבל יכול להיות עם או בלי דוגמאות שונות, ויכול להכיל גם סמלים שונים, דמויות ולמעשה כל איתור אשר נבחר. אילון מוזאיקה הוא מפעל עבודות הפסיפס הוותיק והגדול בארץ, כך שיכול למצוא מענה לכל צורך פסיפס שיעלה. בין אם כמתנה או עיטור בית העסק שלכם.

פסיפס - אז והיוםבתרבויות עתיקות השימוש בפסיפס היה נפוץ בעיקר בחיפוי הרצפה במבנים ציבוריים, הכוללים גם מוסדות דת שונים. במהרה פסיפס הפך להיות סמל של סטטוס גבוה, דבר המצביע על הטעם המשובח של בעל הפסיפס ועושרו העצום. כך הפסיפס מצא את דרכו אל תוך בתיהם של האנשים גם בתור חיפוי רצפה, אך גם שימש כתוספת של אלמנט עיצובי.

  • כיום אנו רואים כי נוכחות הפסיפס לא נעלמה והיא מקובלת מאוד במקומות שונים כמו בתים פרטיים, מוזיאונים, בתי מלון ואף מוסדות ממשלתיים הבוחרים לאתר את קירותיהם באמנות מיוחדת זו. הפסיפס לא מופיע רק בתוך המבנים וניתן להשתמש בו גם כחיפוי דקורטיבי, בבריכות שחיה ואף בריצוף שטחים בחוץ. פסיפס הפך להיות חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים של הבתים הפרטיים. ניתן למצוא עיטורי פסיפס בעיקר בחדרי האמבטיה והמטבח, שם הם לרוב בנויים מקרמיקה ועוזרים ליצור עיצוב מקורי וייחודי לבית.

איך עושים את זה?

כיוון שתמונת הפסיפס המוגמרת היא אחת המורכבת מאינספור אבנים, זכוכיות או קרמיקה שמשתלבים לכדי יצירה אחת מושלמת, הרי שיטת העבודה נשמעת לנו יחסית פשוטה. השיטה המסורתית לעבודות הפסיפס היא חיתוך האבנים, שידועות גם בשם  "טסרה:, והדבקתן על משטח העבודה ישירות כשפניהן כלפי מעלה. איכות היצירה נמדדת לפי גודל האבנים, שהרי ככל שיהיו קטנות יותר, התמונה המתקבלת תהיה מורכבת ומדויקת יותר. חשוב לציין כי המורכבות של הפסיפס היא בהרכבת התמונה הכוללת, שכן לכל אבן יש את המיקום המושלם שלה, זאת על מנת שאכן נקבל את התמונה הרצויה.