סרגל עליון

פסיפס אומנותי

כך הפך הפסיפס האומנותי לסמל יוקרה במהלך ההיסטוריה

"הציור האמיתי למען הנצח הוא הפסיפס" (דומניקו גירלנדאיו, צייר ואומן פסיפס, פירנצה, המאה ה-15).

היפיפיה מציפורי

המונה ליזה של הגליל - היפיפיה מציפורי. תעתיק אילון מוזאיקה

ראשית התפתחות הפסיפס האומנותי היה על ידי היוונים כ- 500 שנה לפנה"ס.

המילה פסיפס מקורה ביוונית ופירושה חלוק נחל והמילה מוזאיקה פירושה מלאכת המוזות, אשר היו אלילות האמנויות במיתולוגיה היוונית.

תחילה, חיפשו היוונים דרך חזקה וזמינה לכיסוי רצפה, את הפתרון לצורך זה מצאו על ידי השקעת חלוקי נחל משפת הנחל או מהים, בתוך מצע של מלט. מאוחר יותר החלו להוסיף גם אבנים טבעיות, לא מעובדות, בשלל צבעים והחלו ליצור ולסתת קוביות אבן קטנות יותר בהתאם לנדרש. את האבנים שיבצו על גבי המצע על פי תמונה נתונה. לרוב, היו מוצאים את האבנים בסביבה הקרובה, אך היו מקרים שהובאו אבנים מיוחדות ממרחקים. אט אט הפכה מלאכת הפסיפס לאומנות.

אומני הפסיפס נהגו להפריד בין העבודה הפשוטה שכללה את העיטורים הגיאומטריים הצדדיים ובוצעה על ידי שוליות האומן, לבין התמונה המרכזית שכללה דימוי ציורי בעל משמעות רעיונית סמלית ומוסר השכל ונעשתה על ידי האומן עצמו והייתה מובאת ומורכבת באתר רק לאחר סיומה.

תהלוכת דיוניסוס

תהלוכת דיוניסוס. תעתיק אילון מוזאיקה, עבור היכל התרבות איירפורט סיטי 2015

בימי האימפריה הרומית והתקופה הביזנטית, התפתחה אומנות הפסיפס והתפשטה לכל רחבי האימפריה והגיעה גם לארץ-ישראל. השתכללות שיטות העבודה, חומרי הגלם, המוטיבים והביצוע בידי אומנים מיומנים, הפכו את העבודה ליצירת אומנות מתוכננת, מורכבת ומדויקת הדורשת תקציב, זמן והשקעה מרובים. כך הפכה יצירת הפסיפס האומנותי לסמל יוקרה ול"נחלתם" של בעלי היכולת ומנהיגי הקהילה שנהגו לעטר בפסיפסים מבני ציבור ובתים פרטיים.

במקרים רבים במהלך ההיסטוריה, עקב פגעי טבע או מלחמות, נהרסו קירות המבנה, אולם, פעמים רבות נשתמרו רצפות הבניין כמעט בשלמותן ובהדרן במשך אלפי שנים מפני שכוסו בהריסות ובאדמה ובזכות העובדה שהפסיפסים נוצרו מאבן טבעית חזקה על מצע מלט ראוי.

טכניקת הפסיפס האומנותי לא השתנתה בבסיסה ונשמרה לאורך ההיסטוריה. גם כיום, משלבים אדריכלים ומעצבים, יצירות פסיפס במבני ציבור ובבניה פרטית בעיצוב מודרני חדשני, כמו גם העתקה (רפליקה) של יצירות פסיפס היסטוריות. השימוש בפסיפס מעניק למבנה מראה ייחודי ומרהיב של נצחיות, שורשיות, פאר ויוקרה.

האישה בשחור

האישה בשחור. עיצוב מיכל סלוק, אומנות אילון מוזאיקה