סרגל עליון

מהי מוזאיקה ומה הן שיטות היצירה בה

מוזאיקה היא פסיפס בעברית, כך שהיא למעשה צירוף של חתיכות חומר שונות, לרוב אבנים, זכוכית, קרמיקה, עץ ופלסטיק, כאשר שילוב כל הפרטים הקטנים יוצר תמונה מורכבת ושלמה.  להוספת פיסת אומנות זו לחייכם ניתן לפנות לאילון מוזאיקה, מפעל הפסיפס האומנותי הגדול והוותיק בארץ, הם יוכלו ליצור ולהתקין מוזאיקה בעבודות יד בהתאמה אישית.

מהי מוזאיקה ומה הן שיטות היצירה בה

שיטות היצירת במוזאיקה

ישנתן שתי שיטות נפוצות לעבודה ויצירת תמונת המוזאיקה השלמה, שתיהן כוללות עבודה עם טסרות. טסרה זהו שמן של חתיכות האבנים הקטנות המסותתות, נובע מהמילה הרומאית- קוביה.

  • השיטה הישרה– זו השיטה הנפוצה יותר והיא גם נוחה מאוד. את הטסרות חותכים לגדלים הדרושים, הם עוברות שיוף ויישור לפי הדרישות. משם הן מודבקות ישירות על גבי המשטח עם פניהן כלפי מעלה כך שנוצרת התמונה המבוקשת. מוזאיקה המיוצרת בשיטה זו אפשרית גם לציפוי משטחים שונים, לא רק רצפה או קיר, ניתן לעשות זאת גם על בקבוקים, פסלים וכל העולה על הדעת.
  • השיטה ההפוכה שיטה זו דורשת תכנון רב מראש. לאחר תכנון יסודי מראש, הטסרות נחתכות ומודבקות הפוך כך שלא ניתן לראות את פני האבנים בזמן העבודה. היתרון המשמעותי של שיטה זו הוא בכך שהתוצאה המוגמרת חלקה מאוד, אפילו אם בוצע שימוש באבני פסיפס בגבהים שונים. עיצוב הנוצר בשיטה זו שימושית לרוב בשולחנות ומרצפות.
  • הרובה- ROBA, זהו חומר המשמש לבניה ונועד למילוי המרווחים הנוצרים בין חתיכות המוזאיקה השונים. בכל שיטת עבודה שתבחרו להתעסק, זהו שלב הכרחי ליצירת מראה אחיד ביצירת המוזאיקה ושמירה על אורך חייה. כאן למעשה מכסים את המוזאיקה כולה בחומר ולאחר שמתחיל להתייבש מוחים את שאריות החומר. ניקוי נכון של הרובה זו תעזור למוזאיקה להיראות נקיה ומבריקה.

עיצוב אומנותי

יצירות הפסיפס מעטרות כיום משטחים רבים. כמעט ואין בית ללא תוספת של אלמנט עיצובי כלשהו אשר כולל נגיעות פסיפס. לרוב ניתן למצוא את המוזאיקות בחדרי האמבטיה והמטבחים, כמו כן, גם בעיצובים שונים בחצרות ובריכות. מבנים ציבוריים שונים גם הם לא מונעים מעצמם את התענוג בעיצוב בעזרת מוזאיקה, משרדים ממשלתיים, בית חולים ואפילו מוזיאונים מתגאים בתוספת האומנותית לקירותיהם ורצפתם.